PDA

Zobrazit v plné verzi : Serial-ATA I, II, III ???



Xorino
19.07.2011, 19:26
Chcel by som si zaobstarať nový SATA HDD,(teraz mám Ultra-ATA HDD) na zkl. doske mám konektory a aj napájanie zo zdroja, ale neviem či mám SATA I, II alebo III,(v "papieroch" to nie je) ak je v kábloch vôbec nejaký rozdiel. Na nete som si našiel, že každá má rôznu prenosovú rýchlosť, ale či sa nejako menia aj káble, tak k tomu som sa nedopátral.
Takže menia sa konektory, napájanie a káble pri SATA I, II a III HDD ???

K4M1L
19.07.2011, 19:28
ne, konektory a kabely zůstávájí.

Jind
19.07.2011, 20:04
stáhni si everest home http://www.slunecnice.cz/sw/everest/
P (http://www.slunecnice.cz/sw/everest/)roved se pruvodcem a výpis sem hod :D

Vysvětlíme ti dopodrobna co máš co nemáš a zda li má smysl dál rozšiřovat a nebo ne.
Případně poradíme jak optimálně nastavit nejenom( HDD ) tak aby byl co nejrychlejší.

Xorino
20.07.2011, 22:33
Takže sa nemenie, som si nebol úplne istý (podľa obrázkov z e-shopu). Ďakujem


stáhni si everest home http://www.slunecnice.cz/sw/everest/
Proved se pruvodcem a výpis sem hod :D ...
ďakujem za tip, šikovný to program a výpis sem nehodím, lebo ja viem že sa tento môj muzeálny kúsok neoplatí vylepšovať, stačia tieto štyri čísla : 1600-512-128-40 (ak by niekto nevedel odhaliť čo je čo, tak MHz-MB-MB-GB).
A ešte my napadla taká jedna vec týkajúca sa hard-diskov: Môže starý a opotrebovaný HDD doslova "brzdiť" prácu počítača ??

Faelon
21.07.2011, 17:43
Urcite muze,pokud ti disk nebude stihat,tak ti je rychly procesor a ramky celkem na dve veci :)
zalezi ale opravdu jakej disk a cpu mas,ja mam treba klasickych 7100(200) otacek a prumernou pristupovou dobu a v pohode mi to staci :)
ale treba takovy SSD disk,nebo drahy raptory(15K otacek) ti jsou schopny vyuzit ten procesor treba na 80%-100% zalezi co delas:) napriklad pri kopirovani vetsich souboru..ti to jede pak treba klidne 70MB/s,ale taky vyuziti procesoru tomu odpovida...
kratce receno,zalezi na tom co mas za zelezo :D

Jind
21.07.2011, 21:47
Pravda pravda ale SSD POZOR jak v čem .... měl sem na testování od Asusu Ikonia TAB s win7 a o hovně s prominutím :D SSD k ničemu dokonce ani náznak zlepšení.

Ale zrychlit i starou šunku můžeš.

Yuphon
21.07.2011, 21:54
SSD k zrychleniu naozaj pomoze ale osobne by som dnes SSDcka este nekupoval, napriklad SSD od intelu malo chybu ze sa zmazali vsetky data a velkost SSD bola 8mb.. je to dobra vec ale este to chce kusok poladit :) (a samozrejme znizit cenu :D )

EDIT// + odkaz http://www.ddworld.cz/aktuality/ukladani-dat-media/intel-ssd-rady-320-maji-problem-s-mizenim-dat-intel-chybu-pripousti-a-doporucuje-zalohovat-2.html

+ este komentar jedneho uzivatela:

"V dubnu jsem do nové sestavy kupoval SSD OCZ Vertex II. Deklarované parametry vypadaly výborně a dal jsem mu přednost před SSD Intel 320 120 GB.

První instalace win 7 ultimate x64 se zadrhla na 93% instalace. Provedl jsem tedy naformátování disku a zkusil druhou instalaci, která se ani nerozeběhla, protože disk zmizel ze systému - bios MB Asus Sabertooth ho prostě přestal vidět. Následovalo mnohonásobné přehazování sata kabelů v různých portech a na 17. ( slovy sedmnáctý ) pokus, přísahá
m Bohu, po čtyřech dnech vztekání, se mi podařilo nainstalovat windows. Instalace driverů a programů dál probíhala pěkným tempem, až do instalace Nera. Ta zadrhla, následoval bluescreen a disk se odpojil ze systému :-)"

Jind
21.07.2011, 21:58
Je to masakr no :D ale tak když koupíš na značkovou sestavu SSD , tak tam to mají doladěné a funguje to.

Xorino
22.07.2011, 06:58
Vaw, teda som nečakal také dlhé príspevky, mne by aj stačila odpoveď :Áno / Nie, no aspoň som sa dozvedel niečo nové a Ďakujem.
A k SSD, ten som ani nechcel kupovat a po týchto príspevkoch o tom ani dlhú dobu nebudem uvažovať. :)

Edit:
Ešte my napadlo, keďže ja mám staršiu základnú dosku, ktorá podporuje len SATA I, tak ak sa "káble" nemenia, môžem si zapojiť aj SATA II, či III?? Ak áno, tak čo sa bude diať, keď si zapojím napr. SATA III do mojej zkl. dosky ?

A aký význam má cache v HDD? (lebo v e-obchode je veľa rovnako veľkých diskov s rozdielnymi veľkosťami cache)

K4M1L
22.07.2011, 13:51
cache je mezipaměť disku, plní podobnou funkci jako RAMky v PC, prakticky platí, že čím víc cache tím rychlejší přístupová doba. Nicméně kvalitní disk s 32MB cache je lešpí volba než sráč se 64MB. Každopádně pokud máš na tomhle železe satu, tak to bude sata 2 a to znamená že je z čeho vybírat

Xorino
23.07.2011, 08:14
Vďaka za objasnenie čo je cache.

.... Každopádně pokud máš na tomhle železe satu, tak to bude sata 2 a to znamená že je z čeho vybírat
Ale ja viem že moja zkl. doska podporuje iba SATA I (http://www.asrock.com/mb/overview.asp?Model=K8Upgrade-NF3), som si to našiel na nete.
A teda čo by sa stalo keby si zapojím SATA vyššej triedy ako moja doska podporuje ?

K4M1L
23.07.2011, 11:58
sata 1? Vidíš s tím jsem se nikdy nesetkal ;) Technicky je to jedno, prostě tam protlačíš max 150MB/s, ale musí ti tam jít normální sata2 disk.

Xorino
23.07.2011, 15:51
OK, takže môžem si zapojiť aj SATA 2,3 ale rýchlosť budem mať iba, toľko koľko je SATA I, ktorú má moja základka, teda ten 1,5Gb/s (=192 MB/s).
To nie je zas také zlé. :D
Diky vám.

K4M1L
23.07.2011, 18:35
no ale nezapomeň na to že sata 3 pravděpodobně nerozběhneš a disky nad 1TB taky ne

Xorino
23.07.2011, 19:50
Aha, dobre vedieť, aj keď sem, na tento historický stroj, by sa ani neoplatilo dávať disk väčší ako 250GB :D :D

K4M1L
23.07.2011, 21:42
tak třeba vyplatilo, nevím na co vše ho používáš...nicméně pokud tam chceš přidávat hodně zvol spíš více menších disků než jeden velký. Nebo řeš data externě (externí disk, internetový disk atp.)

Xorino
24.07.2011, 12:00
Teda, keď nad tým tak premýšľam, za tie štyri dni tohto príspevku, ono by bolo asi výhodnejšie si kúpiť novy nie len HDD ale aj všetko ostatné :D, vzhľadom k tomu čo by som, momentálne, chcel na ňom robiť. (ale nemôžem)

A prečo je výhodnejšie mať viac menších diskov ako jeden Veľký? A záleží pri tom aj na zostave čo človek má, alebo nie?
Internetový disk??, tuším čo to môže byť, ale čo to je?

K4M1L
24.07.2011, 14:51
no víc menších disků než jeden velký, protože starší desky (a to i třeba jen 3 roky staré) častonezvládnou disk větší než 1TB. U takovéhleho staříka bych se nedivil kdyby uměl míň.

A internetový disk. Projdi google, nejznámnější je asi xdrive. Prostě je to datové úložiště umístěné na internetu. S tím, že data můžeš sdílet nebo můžou být soukromá. No a když jsou soukromá, můžeš tam mít co chceš, takže svoje data, filmy nebo já nevim co. A to všechno budeš mít dostupné kdekoli kde je internet.

Xorino
24.07.2011, 22:49
Tak a teraz by som mohol toto téma, z mojej strany, uzavrieť. Vďaka všetkým, najmâ K4M1L, za odpovede.

warik
25.07.2011, 17:09
"Ešte my napadlo, keďže ja mám staršiu základnú dosku, ktorá podporuje len SATA I, tak ak sa "káble" nemenia, môžem si zapojiť aj SATA II, či III?? Ak áno, tak čo sa bude diať, keď si zapojím napr. SATA III do mojej zkl. dosky ?"

Pokud se nemýlím, tak SATA je prostě SATA, a to číslo (1,2,3) udává pouze rychlost tej sběrnice. To znamená, že pokud máš desku s SATA I, a připojíš zařízení podporující SATA III, nic se nestane, jen ti to prostě pofrčí rychlostí kterou jede sběrnice na desce (v tvém případě tedy SATA I).

K4M1L
26.07.2011, 06:18
nemáš úplně pravdu, technicky je to sice správně a uvažuješ logickým směrem, ale musíš se smířit s tím, že stará deska nemusí komunikovat s nejnovějšími disky. Takže SATA 3 rozhodně nedoporučuji. Stejně jako velké kapacity. Teoreticky by to fungovat mělo, ale praktické zkušenosti mluví jinak.